Mullivedelik suurte mullide tegemiseks

See eksperiment sai tegelikult alguse juba eelmisel suvel, kui proovisin netiavarustest leitud retsepti järgi sellist mullivedelikku teha, millest saaks hästi suuri mulle teha. Mingeid mulle isegi õnnestus teha, aga mitte nii suuri nagu ma ette kujutasin. Retsept vedeliku jaoks oli midagi sellist:

 • 1,2l vett
 • 200ml nõudepesuvahendit
 • 1 supilusikas glütseriini või 50ml maisisiirupit

Segada ained omavahel kokku ja mitte väga hoogsalt, et nõudepesuvahend vahutama ei hakkaks. Võib kohe kasutada, aga pidavat parem olema, kui lasta kinnises anumas üleöö seista.

Nõudepesuvahendit valides on oluline, et see sisaldaks võimalikult palju pindaktiivseid aineid. 15-30% vähemalt, alla selle peaks vahendi kogust kahekordistama. Mina olen kasutanud Mayeri Sensitive nõudepesuvahendit, sest see ei lõhna. Korra proovisin Fairyga ka, aga terve õu haises pärast ja enam pole sellega teinud. Ei mäleta ka mingit erilist vahet mullide kvaliteedis, kuigi teoorias peaks Fairyga paremaid saama küll.

Glütseriini müükase apteegis, olen saanud nii natuke alla euro eest kui ka peaaegu 1.50 eest. Oleneb  täiesti apteegist. Müüakse 25g pudelis ja tavaliselt peab apteekrilt küsima või kui külmkapp on väljas, siis sealt peaks saama.

151

See aasta proovisin uuesti, aga teisi retsepte. Kõigepealt sellist, kus glütseriini vaja polnud, kuna see on mullivedeliku kõige kallim komponent, siis oleks hea ju, kui saaks ilma.

 • 240ml nõudepesuvahendit
 • 3,8l kuuma vett
 • 1,5 tl küpsetuspulbrit
 • 3 supilusikat viina
 • 1,5tl ksantaankummi

Sega ämbris kuum vesi (nii kuum, kui kraanis tuleb, eraldi keetma pole vaja hakata) ja küpsetuspulber. Eraldi klaasis sega viin ja ksantaankummi. Lisa ksantaankummi segu kuumale veele aeglaselt segades. Lisa nõudepesuvahend ja sega veel.

148

Ksantaankummi saab näiteks piprapoest, väike pakk maksis midagi 1.50 kandis, aga seda kulub vähe ja jätkub seega üsna mitme laari jaoks. Viinal muud otstarvet siin pole kui ksantaankummi lahustada. Viina asemel ajab tegelikult asja ära ka tulikuum vesi ja ksantaankummi tükid jäid esialgu mõlema variandiga mullivedelikku ulpima, aga mõne tunniga lahustuvad ise ära.

149

Selle retseptiga aga mullid paraku väga ei õnnestunud, igal juhul kehvemini kui eelmisega. Kombineerisin siis kahest retseptist kokku hoopis kolmanda.

 • 3l vett (destilleeritud oleks tegelikult parim)
 • 450ml Mayeri nõudepesuvahendit
 • 1 teelusikas (5ml) ksantaankummi
 • 25g glütseriini
 • natuke kuuma vett (150ml)

Ksantaankummi lahustada kuumas vees ja segada ülejäänud ainetega kokku.

Proovisin sellest retseptist esialgu ksantaankummi ära jätta, aga siis läksid mullid katki enne kui nad valmis said. Mullide tegemiseks olid kasutuses sellised asjad:

150

See lilla varrega on poest mingi komplektiga kaasa tulnud, teised on enda tehtud. Pulkade ja nööriga õnnestus kõige kehvemini mulle saada.All paremas nurgas olev on tehtud pulgast ja karvasest traadist. Selle vingema versiooni tegin ka – keerutasin paksemast traadist rõnga ja varre osa ning rõnga osa mässisin selle karvase traadiga üle. Sellega õnnestusidki mullid kõige paremini. Mõned stiilinäited mullidest ka:

152

Päris lõbus tegevus lastele vahelduseks, aga õnnestus umbes nii üks mull viie katse kohta, nii et kärsitumatele ei pruugi väga sobida.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s